II-ga edycja Konferencji FRONT EDGE Innovation & Leadership Summit już 8-9 kwietnia 2019 w Krakowie, a my publikujemy rozmowę z Piotrem Prokopowiczem – Przewodniczącym Rady Programowej Front Edge 2019.

 

Mikołaj Garlak: Jakie są motywy przewodnie konferencji?

Piotr Prokopowicz: Od samego początku istnienia FRONT EDGE interesowały nas dwa fundamentalne zjawiska: przywództwo i innowacje oraz ich wzajemne powiązania. Z naszych doświadczeń biznesowych i badawczych wynika jednoznacznie, że wdrożenia nowych rozwiązań powstają tam, gdzie istnieje klimat dla innowacyjności, gdzie kultura nagradza pracowników za niezależne myślenie oraz tam, gdzie liderzy są w stanie wstrzyknąć w pracę poczucie sensu. Jak robią to najlepsi? O czym należy pamiętać tworząc innowacyjne zespoły? W jaki sposób zachować kulturę innowacji w biznesie, który się szybko skaluje? Jak nauka i biznes wzajemnie inspirują się do tworzenia coraz to lepszych, praktycznych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych? O tym właśnie jest FRONT EDGE.

MG: Jak łączą się ze sobą motywy przewodnie? Czego możemy spodziewać się najwięcej?

PP: Jednym z najtrudniejszych elementów zarządzania innowacyjnością jest zachowanie równowagi – między kreatywnością a wdrożeniami, między autonomią i koordynacją, między orientacją krótkoterminową i długoterminową. Tworząc program FRONT EDGE staraliśmy się z kolei zachować równowagę między przedstawieniem konkretnych studiów przypadków i narzędzi zarządzania innowacją i procesem twórczym, a wiedzą i inspiracją pozwalającą na systematyzację refleksji i tworzenie własnych pomysłów na innowacje.

MG: Czym zaskoczy nas tegoroczna edycja?

PP: To, co szczególnie interesuje nas w tegorocznej edycji to rola przywództwa i kultury organizacji w zarządzaniu innowacyjnymi zespołami. Praktycy, menedżerowie, twórcy gier i artyści będę przedstawiać swoje doświadczenia związane z przewodzeniem kreatywnym zespołom, jednocześnie pokazując praktyki i narzędzia, które im w tym pomogły. Myślę, że to, co zaskoczy uczestników, to wspólnota doświadczeń i wyzwań dyrektorów innowacji, naukowców i ludzi sztuki jeśli chodzi o proces tworzenia i wdrażania rozwiązań innowacyjnych.

MG: Jakie wartości niesie ze sobą innowacyjność? W czym może pomóc firmie / organizacji?

PP: Innowacyjność to tworzenie i wdrażania nowych rozwiązań. Choć zwykle identyfikuję się ją z przełomowymi innowacjami technologicznymi, w rzeczywistości mamy z nią do czynienia za każdym razem, kiedy pracownik wpada na nowy pomysł usprawnienia czegokolwiek w swojej firmie i podejmuje działania, żeby pomysł ten zamienić na działanie. Czy istnieje firma, której sukces na rynku nie zależy od wykorzystania innowacyjności swoich pracowników do realizacji swojej strategii? Mam nadzieję, że to pytanie retoryczne.

MG: Czego mogą nauczyć się uczestnicy podczas konferencji?

PP: Konkretnych modeli, narzędzi i praktyk pomagających w budowaniu zespołów i organizacji, które tworzą innowacje. To wszystko okraszone sporą dawką studiów przypadku, wiedzy naukowej i inspiracji.

MG: Co wyróżnia Front Edge wśród innych wydarzeń dotyczących innowacji i kultury organizacji?

PP: Jakich innych wydarzeń dotyczących innowacji i kultury organizacji? [Śmiech] Mówiąc poważnie, to, co wyróżnia FRONT EDGE to właśnie skupienie się na tematyce przywództwa, innowacji i kultury organizacyjnej. Dla nas osobiście ważne jest dodatkowo to, że cała konferencja – zarówno dzień prelekcji, jak i warsztatów – oparte są na solidnych dowodach, pochodzących zarówno z najbardziej innowacyjnych firm i branż, jak i nowoczesnej wiedzy naukowej.

Wysłuchał i zanotował Mikołaj Garlak – Community Manager (Front Edge & Freenovation.org)
Kontakt: mikolaj.garlak@freenovation.org
Więcej informacji o konferencji na stronie: https://frontedge.eu/

 

Piotr Prokopowicz, PhD – Przewodniczący Rady Programowej | Freenovation Partner & Co-Founder | University of Maryland

Psycholog i i socjolog organizacji, adiunkt w Instytucie Socjologii UJ, badacz i współpracownik w Culture Lab na University of Maryland, współzałożyciel i partner Freenovation. Od kilkunastu lat zajmuje się badaniem kultur organizacyjnych i systemów zarządzania, które pozwalają ludziom i organizacjom osiągać sukces. Badał kooperatywy w Kanadzie, najlepsze miejsca pracy w Kopenhadze, jednostki szpitalne w rejonie Maryland oraz firmy start-up w Polsce.Członek European Association of Work and Organizational Psychology oraz Society for Industrial and Organizational Psychology. Jako doradca i szkoleniowiec pracował dla ponad setki organizacji, m.in Great Place to Work Europe, ING Bank Śląski, Orlen Oil, Aviva, Bahlsen czy Greenpeace Polska.